HISTORIA MAGIi. Ptasie przepowiednie w Starożytnym Rzymie

W Starożytnym Rzymie znaków doszukiwano się nie tylko w symbolach, ale także w ptakach. Legenda głosi, że Romulus i Regulus poprzez obserwację ptaków zdecydowali, że Rzym powstanie na wzgórzu Palatyn. Potem sztuką wróżenia ze zjawisk atmosferycznych i lotu ptaków zajmowali się kapłani, zwani augurami. Każde istotne wydarzenie musiało zostać poddane auspicji, czyli inauguracji augura. Jeżeli zaś na niebie nie można było dostrzec ptaków, do odczytania woli bogów używano specjalnie hodowanych świętych kur.

Kto mógł zostać augurem? 

Augurami zostać mogli jedynie mężczyźni, urodzeni w klasie rządzącej – Patrycjusze. Musieli być także kapłanami. Jednak po 300 r.p.n.e rzymskie prawo zezwoliło na szkolenie nowych augurów wśród plebejuszy. Także znany filozof, mówca i senator – Cyceron – zajmował się interpretowaniem zachowań ptaków. 

Jak to działało? 

Augurzy obserwowali sposób lotu orłów, dzięciołów, sępów oraz myszołowów – ich prędkość, sposób ułożenia skrzydeł, wysokość lotu i na tej podstawie wysnuwali wnioski. Pomyślnym znakiem był wysoki lot, niepomyślnym – niski. Jednak nie tylko to decydowało o wróżbie. Słuchano także głosu sów, kruków oraz orłów, a specjalnie poświęconym kurom dawano jedzenie i sprawdzano czy je zjadły, czy też nie. Jeżeli rzuciły się na jedzenie, była to najbardziej korzystna wróżba. 

Wróżby odczytywane przez kapłanów często były niejasne. Kiedy więc wydarzenia nie wyglądały dokładnie tak, jak opisali to augurzy, uznawało się, że taka była wola bogów. Niemniej jednak wiele ważnych decyzji było podejmowanych po uzgodnieniu ich z wróżbitami.  Nawet jeżeli ważne wydarzenie było dopięte na ostatni guzik, jeśli augur zauważył spontaniczny znak u ptaków, był to znak od bogów, że wydarzenie musi zostać odwołane.

Z auspicji korzystali nie tylko politycy czy reprezentanci państwa, ale także ludzie prywatni. Pytano o to, czy założenie działalności w tym dniu będzie pomyślne, czy też powinno się to przełożyć, pytano także o to, czy zawarcie małżeństwa w danym dniu jest pochwalane przez bogów (pojawienie się w dniu ślubu sowy na niebie zwiastowało nieszczęście). Auspicje służyły przede wszystkim temu, by podjąć najlepszą decyzję, zgodną z wolą bogów. 

Przeczytaj także: Historia Magii. Wróżenie z fusów. Metoda, która przetrwała do dziś. TURCJA

Źródła:

https://www.imperiumromanum.edu.pl/religia/auspicje/

PredictionX: Omens, Oracles & Prophecies, edx.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: